Přestat kouřit jde i bez přibírání. Známe triky, jak na to

Věděli jste, že v lidských plicích je přes půl miliardy plicních sklípků, mají celkovou plochu většího bytu (asi 140 m²) a jejich objem je přibližně 4-6 litrů? Smutným faktem je, že mezi nejčastější nádorová onemocnění patří právě rakovina plic. Rizikovým faktorem číslo jedna je kouření.

Světový den bez tabáku připadá na 31. května a byl ustanoven Světovou zdravotnickou organizací v roce 1987. Cílem letošní kampaně je zvýšit povědomí o dopadech tabáku na životní prostředí. Od výroby, distribuci až po odpad.

Jak přestat kouřit a nepřibrat?

Většina kuřáků se nechce vzdát kouření z obavy o váhový přírůstek. Když přestanete kouřit, průměrně můžete přibrat 2-3 kila, někteří lidé i 10 kg, nicméně třetina lidí nepřibere vůbec! Pokud zařadíte více pohybu, pár relaxačních technik a odlehčíte jídelníček, máte šanci si váhu udržet. Užitečné tipy jak skoncovat s kouřením najdete na stránkách Národní linky pro odvykání chciodvykat.cz.

Lepší chuť i koncentrace

Kuřáci jsou méně citliví na chuť i vůni jídel. Mají proto tendenci vybírat si výrazné, přesolené nebo přeslazené, a tudíž nezdravé pokrmy. Přirozenou chuť ovoce nebo zeleniny prakticky nevnímají a proto pro ně není atraktivní. Pokud chcete se svým zlozvykem zatočit, je třeba začít dělat i zdravější volby ve stravování. Krevní tlak a tepová frekvence díky tomu klesnou na normální hodnoty, čímž se sníží riziko infarktu. Zlepší se i prokrvení končetin. Váš organismus se naplní kyslíkem, což zaznamenáte zlepšením kvality pleti a vlasů. Už po 3 týdnech od poslední cigarety se zmírní abstinenční příznaky a budete schopni lépe se soustředit na každodenní úkoly.

Při odvykání pomohou bylinky

Detoxikace organismu nastává prakticky ihned po zahájení odvykání. Stále však můžete bojovat s neodolatelným pokušením, které lze regulovat rostlinnou cestou. Kajenský pepř přidaný do jídla nebo rozmíchaný ve sklenici vody znecitlivuje sliznice a sníží tak chuť na cigaretu. Žvýkání sušeného kořene puškvorce obecného by vám mělo chuť na kouření zprotivit, stejně jako kozlík lékařský, který navíc odplaví abstinenční stres a pomůže vám s usínáním. Místo nikotinových náplastí zkuste pastilky z lékořice lysé. Příroda je na vaší straně!

Odvykejte, nepřiberte!

  1. Zařaďte pravidelný pohyb. Začněte postupně a už brzy lépe udýcháte běh i víkendový výlet na kole.
  2. Volte lehčí jídla – připravte je na páře a k ochucení použijte víc bylinek než soli.
  3. Hořčík vám pomůže se stresem. Najdete ho třeba v luštěninách, cereáliích nebo banánech.
  4. Kvalitní spánek snižuje stres i chuť na sladké. Dopřejte si alespoň 7-8 hodin spánku denně.
  5. Peníze, které byste utratili za cigarety, dávejte stranou a kupte si pak něco pro radost.
  6. Zaměstnejte ruce. Třeba antistresovým míčkem či propiskou. Doma se můžete pustit do ručních prací
Cesta na talíř

Cesta na talíř

Do restaurací Aramark nakupujeme čerstvé sezónní suroviny od lokálních farmářů a pěstitelů. Pár hodin po sklizni pak připravujeme naše speciality. Snižujeme tím uhlíkovou stopu a zároveň podporujeme místní ekonomiku.