Dýně jako symbol Halloweenu. Kterou vybrat a jak vyrobit svítilnu

K oslavám Halloweenu neodmyslitelně patří vydlabaná dýně se zapálenou svíčkou uvnitř. Pokud se rozhodnete vyrobit si vlastní strašidelnou svítilnu, dužinu rozhodně nevyhazujte! Tato zelenina je totiž také velmi zdravá a vykouzlíte z ní lahodné sladké i slané pokrmy. Je bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu i antioxidanty a přitom má jen minimum kalorií. Dýně jsou tedy vhodné nejen při redukční dietě a detoxikaci, ale blahodárně působí i na naše srdce, pleť, trávení či ledviny.

Jakou dýni vybrat do kuchyně

Na trzích či v obchodě najdeme dýní celou řadu. Jak tedy vybrat tu pravou? Asi nejčastěji narazíte na sytě oranžovou dýni Hokkaido. Mezi její největší přednosti patří to, že ji nemusíte loupat – slupka při pečení či vaření krásně změkne. Před použitím ji tedy stačí důkladně omýt a vydrbat kartáčkem. Zajímavostí také je, že tento typ dýně lze jíst i za syrova. Pokud se ji však rozhodnete tepelně upravit, nabízí se vám nepřeberné množství úprav – lze ji totiž vařit, smažit, grilovat i zapékat.

Druhou velmi častou odrůdou je podlouhlá dýně špagetová. Přestože nepochází z Itálie, ale z USA, za svůj název pravděpodobně vděčí tomu, že se po uvaření rozpadá na vlákna připomínající špagety. Můžete ji vařit vcelku, je však lepší ji na několika místech propíchnout, nebo ji upéct v troubě. Je skvělou náhražkou těstovin a výborně se hodí také například do polévky či salátu.

Mezi další oblíbené druhy patří dýně muškátová a máslová. Muškátová dýně má výraznou vůni i chuť a její sytě oranžová barva propůjčí pokrmům exotický nádech. Hodí se na polévku, kompoty či do orientálních jídel. Máslová dýně je poměrně měkká a rychlá na přípravu. Připravit z ní můžete sladkosti všeho druhu i slaná jídla. Navíc je i velmi ekonomická díky svému hruškovitému tvaru obsahuje hodně dužiny. A věděli jste, že i dýně, které nám zdobí okna mísy, jsou jedlé? Mají však málo dužiny a s přípravou je tolik práce, že se s jejich okrasnou rolí raději spokojíme. Ať už se však rozhodnete pro jakoukoliv odrůdu, je důležité vybrat si dostatečně zralou dýni. Tu poznáte tak, že je spíše těžší a při poklepání zní dutě.

Dýně jako symbol Halloweenu

Zajímavé je, že dýně se stala symbolem Halloweenu až v 19. Století v Americe, kam tento svátek přišel z Evropy. Nahradila tak tradiční tuřín či řepu, protože z dýně se lucerny mnohem lépe vyřezávaly. A víte, proč se vydlabané dýni v angličtině říká jack-o‘-lantern? Toto pojmenování získala na základě legendy o Jackovi, který prý přelstil samotného d’ábla. Podařilo se mu totiž od něj získat slib, že si nikdy nevezme jeho duši. Protože byl však Jack podvodník a opilec, do nebe se po smrti nedostal a ani v pekle jej kvůli Istivé dohodě nepřijali. Satan mu však daroval žhavý uhlík, aby si mohl ve věčné temnotě svítit na cestu. Dle pověry jej Jack nosí ve vydlabaném tuřínu, který se dříve používal na výrobu halloweenských luceren.

Vyrobte si vlastní svítilnu

Pokud se letos chystáte udělat si vlastní strašidelnou svítilnu, sáhněte po dýni Hokkaido. A jak takovou lucernu doma vyrobit? Nejprve je důležité zajistit stabilitu dýně – pokud se hodně kolébá, lehce ji seřízněte v dolní části. Poté si fixou na dýni předkreslete obličej, který chcete vyřezat. Kratším ostrým nožem odkrojte víko v horní části dýně u stonku (otvor je lepší udělat šikmý, aby nepropadával dovnitř) a dužinu vydlabejte lžící. Nakonec už jen vyřízněte nakreslený obličej a vložte zapálenou svíčku. A pokud si dýni chcete uchovat na další rok, zkuste ji dát vyschnout na radiátor. Časem se svraští a vznikne pokroucený tvar, který se k dokreslení strašidelné atmosféry Halloweenu skvěle hodí.

Cesta na talíř

Cesta na talíř

Do restaurací Aramark nakupujeme čerstvé sezónní suroviny od lokálních farmářů a pěstitelů. Pár hodin po sklizni pak připravujeme naše speciality. Snižujeme tím uhlíkovou stopu a zároveň podporujeme místní ekonomiku.