Rozdílné nároky ve výživě mužů a žen

Muži a ženy jsou fyziologicky a konstrukčně jinak stavění, a tudíž jsou samozřejmě odlišné i jejich nároky na příjem energie a živin.

Muži mají podstatně vyšší spotřebu energie a živin než ženy. Je to především proto, že ženy mají průměrně nižší hmotnost a klidový metabolismus, méně svalové hmoty a jinou hormonální výbavu (mj. právě to jsou hlavní důvody, proč jde redukce hmotnosti snáze mužům).

Najdeme ale celou řadu odlišností. Příjem tekutin u mužů je také vyšší, důvodem je vyšší tělesná hmotnost a i to, že ženy mívají menší potřebu pít. Muži mohou doplňovat tekutiny více v izotonické formě (minerální vody) a ženy potřebují naopak přijímat vodu hlavně v čisté podobě.

Co se množství základních živin týče, žena potřebuje ve stravě podílově o něco více tuků a méně bílkovin. Ženy také nedokážou tak kvalitně strávit živočišné bílkoviny jako muži, i z toho důvodu mužům vyhovuje více masitá strava.

Ženy a menstruace

Samostatnou kapitolou je žena a její menstruační cyklus, který ji chtě nechtě každý měsíc vystavuje situacím, které ovlivňují její jídelníček. Ženy v plodném věku potřebují asi 2x vyšší přísun železa kvůli vlivu pravidelných krevních ztrát. Proto by se neměl opomíjet příjem potravin bohatých na železo (luštěniny, ořechy, zelenina, maso, ryby).

Dalším specifikem cyklu ženy je premenstruační období, chceteli syndrom (PMS), kdy se tělo připravuje na přijetí vajíčka a spotřeba energie tak stoupá (cca o 200-300 kalorií/den). Od ovulace k menstruaci ženy potřebují pravidelnější a vyšší dávky sacharidů. V toto období se tak mohou významně začít objevovat silné chutě na sladké. Vhodné je ale mírně navýšit množství příloh a ze sladkého volit spíše kvalitní čokoládu, smoothie či med.

Zvýšená potřeba živin ale opadá s prvními dny menstruace, kdy se ženy potýkají spíše s menší chutí k jídlu. Ta je doprovázena nadýmáním, bolestmi břicha, u citlivějších žen také nevolností až zvracením. Proto se doporučuje zařazovat menší porce jídel, která jsou lépe stravitelná.

Po uplynutí několika méně příjemných dní menstruace přichází období, ve kterém se ženy cítí opět jako skutečné Ivice – a na apetitu je to poznat. Tělo je ve velmi aktivním období a dle toho musí vypadat také přísun živin. Porce se tak mohou opět trochu zvětšit. V tomto období je vhodné využít vitality a síly organismu a vrhnout se opět do cvičení, které je ve fázi menstruace spíše kontraproduktivní.

Cesta na talíř

Cesta na talíř

Do restaurací Aramark nakupujeme čerstvé sezónní suroviny od lokálních farmářů a pěstitelů. Pár hodin po sklizni pak připravujeme naše speciality. Snižujeme tím uhlíkovou stopu a zároveň podporujeme místní ekonomiku.