Kůži je potřeba nasytit zevnitř. Dodržujete všechny zásady?

Věděli jste, že kůže je největším lidským orgánem? Na našem těle zabírá plochu asi 1,5-2 m² a může vážit i 20 kg! Navíc vykonává mnoho zásadních funkcí – v organismu reguluje stav vody a udržuje tak jeho optimální teplotu, chrání nás proti poraněním, UV záření a infekcím.

Kůže je sídlem hmatových receptorů, skrze které poznáváme svět i doteky našich blízkých. Učí nás rozeznávat chlad, teplo i bolest. Skrze její povrch vyměšujeme a vylučujeme nežádoucí látky. Kůže se skládá z pěti vrstev, které se pravidelně obnovují. Každé tři týdny se tak můžeme pyšnit zcela novou pokožkou.

Nezapomínejte na pitný režim

V první řadě je potřeba dát kůži napít. Voda je zásadní pro přenos živin do buněk, odbourání odpadních látek prostřednictvím ledvin, správnou funkci trávicího systému, mozku srdce, svalů i kloubů. Při přehřátí se organismus právě pomocí kůže ochlazuje skrze pocení, pokud však vodu nedoplníme, může dojít k dehydrataci. Zhorší se paměť, soustředění i kognitivní funkce, zvýší se fyzický výkon. Denně bychom proto měli tělu dodat dostatek tekutin!

Co jíst pro svěží pleť

K optimální funkci, ale i vzhledu potřebuje kůže řadu vitaminů, minerálů a stopových prvků. Vitamin D můžeme čerpat z vaječných žloutků, tučných ryb, hub i pobytu na slunci. Antioxidanty, jako vitaminy A, C a E, zpomalují stárnutí kůže a udržují ji v kondici. Spolehlivým zdrojem je ovoce a zelenina, rostlinné oleje, ořechy, avokádo, luštěniny, cereálie nebo vnitřnosti. V těchto potravinách najdeme i potřebné minerály selen, zinek, hořčík a vápník. Odměnou vám bude nejen zdraví, ale i pružná a mladistvě působící pleť.

Dehydratace se nejdříve projeví žízní. Jde o signál, že vaše tělo ztratilo 1-2 % tělesné váhy v důsledku ztráty tekutin. Ztráta více než 2 % pak může ovlivnit funkci mozku, oslabit krátkodobou paměť nebo narušit motorické funkce.

Manuál pro pitný režim

  • Doporučené množství tekutin je 30-50 ml na kilogram tělesné hmotnosti
  • Pitný režim upravte v závislosti na teplotě prostředí, fyzické aktivitě i zdravotním stavu
  • Ideálně by 70 % tekutin mělo být z nápojů a 30 % z ostatních zdrojů – ovoce, zelenina, polévka
  • Pitný režim si rozložte do celého dne – ráno na lačno, mezi hlavními jídly, před a po cvičení
  • Před spaním pijte v menší míře, abyste si nenarušili klidný spánek
  • Zvolte vodu, slabě mineralizované přírodní vody, neslazený čaj
  • Minerální vody a bylinkové čaje pijte v omezeném množství a průběžně je střídejte
  • Kofein i tein organizmus mírně dehydratují. Pijete-li kávu, černý či zelený čaj, pijte i více vody
Cesta na talíř

Cesta na talíř

Do restaurací Aramark nakupujeme čerstvé sezónní suroviny od lokálních farmářů a pěstitelů. Pár hodin po sklizni pak připravujeme naše speciality. Snižujeme tím uhlíkovou stopu a zároveň podporujeme místní ekonomiku.