Blíží se chladné dny s jejich příchodem začíná stoupat i naše potřeba teplých jídel. V případě mnohých z nás, především polévek, ať už těch „svačinových“, které jsou schopny nutričně nahradit jedno hlavní jídlo či různých masových či zeleninových vývarů. A ačkoli polévka může být velmi univerzálním a chutným jídlem, ne všechny polévky jsou tak zdravé, jak bychom si mohli myslet.
Pokud je polévka připravena ze správných surovin, může být skutečně zdravým pokrmem s mnoha nutričními benefity. Takové vývary bázi masa, kostí a zeleniny jsou zdrojem vitamínů, minerálních látek a dalších živin, například kolagenu. Správně připravený vývar má i skvělou chuť a minimum kalorií, pokud odstraníme část tuků. To ale není nezbytně nutné, pokud není naším cílem redukce hmotnosti anebo nemáme takový zdravotní problém, při kterém je třeba příjem tuků omezovat.
Konzumace polévek, ať už vývarů či zeleninových krémů, je dalším snadným, a navíc velmi chutným způsobem, jak zvýšit svoji konzumaci zeleniny.
- Redukce hmotnosti – studie dokazují, že ti, kteří pravidelně konzumují „lehké“ polévky, mají celkově nižší příjem energie, lepší kvalitu stravy (více bílkovin a vlákniny)
- Regulace chuti k jídlu – pravidelní konzumenti polévek se cítí se více zasyceni a méně trpí hladu
- Zlepšení pitného režimu – polévka, stejně jako ovoce, zelenina či mléko je zdrojem vody, a proto je možné ji do svého pitného režimu započítat
Tyto benefity je ovšem možné přiřknout pouze dobře připravené polévce – tedy takové, která je připravená z kvalitních ingrediencí a správným postupem. Ale protože polévku dnes můžeme dnes „vykouzlit“ z ledasčeho, nemusí být polévka jen zdrojem pozitiv, ale může se proměnit v dosti nezdravé jídlo. Například díky různým polévkovým „prefabrikátům“, které stačí jen zalít horku vodou, zamíchat a chvíli počkat. Určitě budou šetřit váš čas, ale nikoli vaše zdraví a vaši peněženku.
Dalším problémem může být nadbytek sodíku, ať už díky tomu, že polévku přesolíme, či protože do ní přidáme různé „šmakulády“ (termín vypůjčený od Romana Vaňka), které změní zcela smyslovou i nutriční charakteristiku polévky a jediné, co vnímáme je sůl a k tomu ještě něco neidentifikovatelného, ale dobře známého.
Pozor i na další navyšování energetické hodnoty polévky formou jíšky, mouky, různých klasických či rostlinných smetan, přídavku žloutků či různých uzenin. Pokud si ovšem na tyto hutné a vydatné polévky potrpíme, nic proti tomu (tedy skoro nic proti tomu, například uzenina moc do polévky nepatří), ale je třeba mít na paměti, že se mnohdy jedná o energeticky velmi vydatné a živinově hutné polévky, které už neslouží jako předkrm, který startuje naše trávení a připravuje jej na vydatnější jídlo, ale samostatné jídlo, bez dalších přídavků.
A kteréže to polévky jsou všeobecně považovány za velmi zdravé, pomáhající i při zdravotních problémech? Jsou to různé masokostní vývary, slepičí vývary či polévky na bázi živinově luxusní zeleniny – brokolicová, květáková, rajčatová,… Samozřejmě bez kvanta smetany (ale trochu určitě ano).
Petr Havlíček