Jak na nejkřupavější smažený řízek

Řízek je nekorunovaným králem menu našich restaurací. Jen ve Škoda Auto jich naši kuchaři za den připraví přes 7 tisíc. Víte ale, jak se v českých zemích vlastně objevil? Za jeho importem stojí maršál Radecký, který při válečných taženích ochutnal v Itálii tradiční pokrm cotoletta alla Milanese. Maso smažené ve strouhance z bílého pečiva mu tak zachutnalo, že s ním recept doputoval až na vídeňský císařský dvůr.

Na řízek se nejčastěji používá maso z vepřové kýty. Pro šťavnatější chuť ale zvolte vepřovou krkovici. Před obalením nezapomeňte bílé tukové krytí nebo šlachu nožem přeseknout, aby se vám řízky při smažení nekroutily. Pokud používáte maso kuřecí či krůtí, vyplatí se jej den předem naložit do bílého jogurtu. Maso tak zkřehne a nebude suché. Před obalením jej ale také dobře osušte.

A teď další trik, který podpoří křupavost – maso obalte v hrubé mouce, kterou dobře upěchujete. Poté v rozšlehaných vejcích, do kterých nepřidávejte žádnou vodu ani mléko. Tekutina navíc se při smažení odpařuje a trojobal se nafoukne a opadá.

Po obalení ve vejcích samozřejmě do strouhanky a dobře přimáčkněte. Ihned poté smažte, aby trojobal zbytečně nezvlhnul. Takto docílíte krásných zlatavých řízků, ze kterých ani druhý den trojobal neopadává.

Cesta na talíř

Cesta na talíř

Do restaurací Aramark nakupujeme čerstvé sezónní suroviny od lokálních farmářů a pěstitelů. Pár hodin po sklizni pak připravujeme naše speciality. Snižujeme tím uhlíkovou stopu a zároveň podporujeme místní ekonomiku.