Borůvky jsou superpotravinou tohoto léta

Také pro vás v dětství byly borůvky neoddělitelnou součástí prázdnin? Tyto něžné modré plody byste si s chutí měli dopřávat i dnes. Neobejde se bez nich voňavý drobenkový koláč, šikovné hospodyně je zavaří do božské marmelády nebo kompotu. Z hlediska zdravotních benefitů jsou ale samozřejmě nejlepší čerstvé, samotné nebo třeba do bílého jogurtu. O svoji účinnost nepřichází ani zamražením, můžete je proto rozmixovat také do zdravé domácí zmrzliny nebo uskladnit na posezónní období.

Pochoutka, která ochrání zrak

Vzhledem k vysokému obsahu řady organismu prospěšných látek se borůvky řadí mezi tzv. superpotraviny. Sezonu mají od června do září a rozlišujeme dva základní druhy. V lese můžeme narazit na tzv. lesní borůvky rostoucí na keřích brusnice borůvky, zatímco na farmách nebo v sadech se obvykle pěstují keře borůvky kanadské. S trochou péče si je můžete na zahradě vysadit i vy! V létě si tak zajistíte pravidelný přísun vitamínů skupiny B, vitamíny A, C, E a K a minerálů jako mangan, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a zinek. V borůvkách se dále nachází karoten, pterostilben, taniny, organické kyseliny a antokyany zlepšující zrak. Díky regeneračním schopnostem těchto látek na sítnici se nám oči při námaze pomaleji unaví. Předchází také vzniku šerosleposti. V borůvkách nechybí ani vláknina a velké množství vody.

Univerzální lék i prevence 

S jakými neduhy vám konkrétně mohou pomoci? V dnešní době jistě každý ocení posilu imunitního systému. Jak jsme již zmiňovali, pozitivně působí na zrak. Dále pomáhají snižovat cholesterol, mají dobrý vliv na cévy a srdce a doporučují se i při ateroskleróze. Jsou účinnou prevencí infarktu myokardu, preventivně působí proti mozkové mrtvici. Pomáhají na křečové žíly, mají protizánětlivé účinky a díky obsahu antioxidantů bojují proti volným radikálům. Zpomalují stárnutí a regenerují celé naše tělo. Ulevují při nachlazení, horečce a chřipce, pozitivně působí na problémy s trávením, mají antibakteriální účinky. V neposlední řadě snižují hladinu cukru v krvi, což z borůvek dělá velmi účinný lék pro diabetiky, kterým se doporučuje pít ve formě čaje připraveného z listů rostliny. 

Dostali jste chuť na dobroty z borůvek? Aramark v rámci projektu Cesta na talíř navazuje spolupráci s lokálními farmáři, od kterých odebírá sezónní potraviny. Jednou z nich je i Farma Borůvka. Přijďte si do restaurace pro osvěžující ovocný salát, borůvkové dezerty nebo voňavé borůvkové knedlíky jako od babičky! Těšíme se na vás.

Cesta na talíř

Cesta na talíř

Do restaurací Aramark nakupujeme čerstvé sezónní suroviny od lokálních farmářů a pěstitelů. Pár hodin po sklizni pak připravujeme naše speciality. Snižujeme tím uhlíkovou stopu a zároveň podporujeme místní ekonomiku.