Také pro vás v dětství byly borůvky neoddělitelnou součástí prázdnin? Tyto něžné modré plody byste si s chutí měli dopřávat i dnes. Neobejde se bez nich voňavý drobenkový koláč, šikovné hospodyně je zavaří do božské marmelády nebo kompotu. Z hlediska zdravotních benefitů jsou ale samozřejmě nejlepší čerstvé, samotné nebo třeba do bílého jogurtu. O svoji účinnost nepřichází ani zamražením, můžete je proto rozmixovat také do zdravé domácí zmrzliny nebo uskladnit na posezónní období.

Pochoutka, která ochrání zrak

Vzhledem k vysokému obsahu řady organismu prospěšných látek se borůvky řadí mezi tzv. superpotraviny. Sezonu mají od června do září a rozlišujeme dva základní druhy. V lese můžeme narazit na tzv. lesní borůvky rostoucí na keřích brusnice borůvky, zatímco na farmách nebo v sadech se obvykle pěstují keře borůvky kanadské. S trochou péče si je můžete na zahradě vysadit i vy! V létě si tak zajistíte pravidelný přísun vitamínů skupiny B, vitamíny A, C, E a K a minerálů jako mangan, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a zinek. V borůvkách se dále nachází karoten, pterostilben, taniny, organické kyseliny a antokyany zlepšující zrak. Díky regeneračním schopnostem těchto látek na sítnici se nám oči při námaze pomaleji unaví. Předchází také vzniku šerosleposti. V borůvkách nechybí ani vláknina a velké množství vody.

Univerzální lék i prevence 

S jakými neduhy vám konkrétně mohou pomoci? V dnešní době jistě každý ocení posilu imunitního systému. Jak jsme již zmiňovali, pozitivně působí na zrak. Dále pomáhají snižovat cholesterol, mají dobrý vliv na cévy a srdce a doporučují se i při ateroskleróze. Jsou účinnou prevencí infarktu myokardu, preventivně působí proti mozkové mrtvici. Pomáhají na křečové žíly, mají protizánětlivé účinky a díky obsahu antioxidantů bojují proti volným radikálům. Zpomalují stárnutí a regenerují celé naše tělo. Ulevují při nachlazení, horečce a chřipce, pozitivně působí na problémy s trávením, mají antibakteriální účinky. V neposlední řadě snižují hladinu cukru v krvi, což z borůvek dělá velmi účinný lék pro diabetiky, kterým se doporučuje pít ve formě čaje připraveného z listů rostliny. 

Dostali jste chuť na dobroty z borůvek? Aramark v rámci projektu Cesta na talíř navazuje spolupráci s lokálními farmáři, od kterých odebírá sezónní potraviny. Jednou z nich je i Farma Borůvka. Přijďte si do restaurace pro osvěžující ovocný salát, borůvkové dezerty nebo voňavé borůvkové knedlíky jako od babičky! Těšíme se na vás.